OUR Leadership

Elected and Appointed Officers

1st Vice President

for Greater Minnesota

Vacant

Term Expires no later than 12/31/2020

 

2nd Vice President

for Greater Minnesota

William Wilson Richardson II

Saint LouisCounty

Term Expires no later than 5/31/2021

3rd Vice President

for Greater Minnesota

Asli Abdi

Kandiyohi County

Term Expires no later than 12/31/2020

Vice President

for the Twin Cities Region

Vacant

 

 

Term Expires no later than 5/31/2022

President 

Helen Clanaugh

Saint Louis County

Term Expires no later than 5/31/2021

 

Executive Vice President

Marco Hernandez

 

 

Ramsey County

Term Expires no later than 5/31/2021

Outreach Officer

Zaynab Mohamed

Hennepin County

Term Expires no later than 12/31/2022

Treasurer & Parliamentarian

Quentin Wathum-Ocama

Ramsey County

Term Expires no later than 12/31/2022

 

Secretary

Rachel Sipress

Saint Louis County

Term Expires no later than 12/31/2022

 

Communications Director

Luke Bishop

Hennepin County

Term Expires no later than 5/31/2020

Political Director

Amina Dedefo

Hennepin County

Term Expires no later than 5/31/2021

 

Programming and Finance Director

Jude Houle

Ramsey County

Term Expires no later than 5/31/2021

National Committee Representative

Hibaq Sharif

Olmstead County

Term Expires no later than 5/31/2021

 

National Committee Representatives

Logan DeChampeau

Itasca County

Term Expires no later than 5/31/2021

 

President Emeritus

Jason Chavez-Cruz

Hennepin County

Term Expires no later than 5/31/2021

 

Standing Committee Membership

(Will be Updated on 2/1/2020)

Advocacy Committee

Congressional District Members 

Political Support Committee

Congressional District Members 

At-Large  Members 

At-Large  Members